Święta Wielkanocne w kościele prawosławnym na Ukrainie wypadły w tym roku roku w dniach:kraszanki
2 maja – Wielka Niedziela
3 maja – Wielkanocny Poniedziałek
Wielkanoc czyli popularna prawosławna Pascha jest obchodzona według kalendarza juliańskiego (czasem przypada w tym samym czasie co w Kościele Katolickim, czasem jest tydzień lub nawet pięć tygodni później).
Na Ukrainie popularne są tradycje wielkanocne:
­- poświęcenie w cerkwi ozdobionych wstążeczkami gałązek wierzby,
­- święcenie koszyczków wypełnionych jedzeniem,
­- polewanie się wodą,
­- pisanki, kraszanki lub gałunki – nazwy w zależności od techniki zdobienia wielkanocnych jajek,
­- zabawy z pisankami wśród dzieci,
­- tradycyjny słodki chleb paska na wielkanocnym stole,
­- wielkanocne pieśni ludowe hajiwki.
Przygotowała: Liliana Kwiecińska

PISANKOWE ALEJKI

W centralnych miejscach miasta Równe zostały ustawione kolorowe świąteczne pisanki dość pokaźnych rozmiarów.

Wśród koron wiosennych drzew zawisły na sznurkach pisanki. Zostały one przez dzieci wykonane z kartonu i ozdobione w różnych technikach – malowanie, wyklejanie,

wyszywanie.

image000000004 image000000006

WIELKANOC NA UKRAINIE – KRASZANKI, PASKA, HAJIWKI

1

2 maja – Wielka Niedziela

3 maja – Wielkanocny Poniedziałek

Na Ukrainie popularne są tradycje wielkanocne:

­ poświęcenie w cerkwi ozdobionych wstążeczkami gałązek wierzby,

­ święcenie koszyczków wypełnionych jedzeniem,

­ polewanie się wodą,

­ pisanki, kraszanki lub gałunki – nazwy w zależności od techniki zdobienia wielkanocnych jajek,

­ zabawy z pisankami wśród dzieci,

­ tradycyjny słodki chleb paska na wielkanocnym stole,

­ wielkanocne pieśni ludowe hajiwki.

Przygotowała: Liliana Kwiecińska